Dvě premiéry v Divadle na Vinohradech - Poslední z Haussmanů a Soudce v nesnázích

21.2.2014 - Posledí z Haussmanů (Stephen Beresford) 21.3.2014 - Soudce v nesnázích (Arthur Wing Pinero)

V Divadle na Vinohradech chystají dvě premiéry v překladu Jiřího Joska:

 

Posledí z Haussmanů (Stephen Beresford) 21.2.2014

 

Rodinná vila Haussmanových je zanedbaná stejně jako vztahy mezi členy rodiny, kteří spolu střídavě žili a nežili. Dohromady je svede až nedávná operace Judy Haussmanové (Daniela Kolářová), věčné anarchistky a rebelky v těle stárnoucí ženy. Tato „zastydlá hipízačka“, jak ji nazývá její vnučka Summera (Sabina Rojková), nikdy nezradila ideály hnutí květinových dětí 60. let a svým vystupováním i oblékáním dokáže dokonale přivést do rozpaků i přátele o dvě generace mladší. V témže „volnomyšlenkářském“ duchu se nesla i výchova jejích dvou dětí, dcery Libby (Simona Postlerová) a syna Nicka (Ondřej Brousek). Ti všichni, spolu s doktorem a „rodinným přítelem“ Peterem (Svatopluk Skopal) a mladým chlapcem „s tajemstvím“ Danielem (Ondřej Rychlý), zde stráví několik měsíců, které jim dají nahlédnout pod opiový, alkoholový opar a obnaží všechnu jejich bolest, citové deficity i zištnost, aby je nakonec dovedly ke smíření s rodinou i se sebou samými.

Výrazně autobiografický dramatický debut britského autora Stephena Beresforda se stal jednou hlavních událostí minulé londýnské divadelní sezony. Nehledané, prožité téma, jakož i vlastní herecká zkušenost autora s sebou přinesly šest skvělých hereckých příležitostí, ve kterých jsou zastoupeny tři generace mužů a tři generace žen. Hra, třebaže je o sto let mladší, upomene svojí atmosférou i řadou motivů na Čechovův Višňový sad. Zpod impresionistické slupky (hra je rozčleněna na tři dějství: léto – podzim – zima) se pozvolna vylupuje drama jedné rodiny, které Beresford zábavně rozehrává s citem a pochopením v současné světové dramatice nevídaným. Týž autor mimochodem revidoval pro Národní divadlo v Londýně anglický text Pinerovy frašky Soudce v nesnázích, kterou Divadlo na Vinohradech uvede v jedné sezoně s Haussmany.

Česká premiéra: 21. 2. 2014

Překlad:

Jiří Josek

Režie:

Petr Kracik

Dramaturgie:

Milan Šotek

Scéna:

Ivo Žídek

Kostýmy:

Samiha Maleh

 

Soudce v nesnázích (Arthur Wing Pinero) 21.3.2014

 

Karbanit s nezletilcem ve vykřičeném hotelu? Zdrhat v převleku před policajty? Poslat milovanou ženu za mříže? Viktor Preiss jako ctihodný soudce v řadě choulostivých situací, v nichž byste se rozhodně sami nechtěli ocitnout. Klasická viktoriánská fraška nejvyšší komediální výbušnosti.

Premiéra: 21. 3. 2014

Překlad:

Jiří Josek

Režie:

Tomáš Töpfer

Výprava:

Jan Dušek

Dramaturgie:

Jan Vedral