Premiéra hry Othello v Národním divadle Brno

Syrový příběh o šílenství vášní.

autor: William Shakespeare 
překlad: Jiří Josek, Ľubomír Feldek 
režie: Rastislav Ballek 
dramaturg: Martin Kubran 
scéna: Jozef Ciller 
kostýmy: Katarína Holková 
hudba: Dano Heriban

 

Jedním z vrcholů letošní sezony v Mahenově činohře bezpochyby bude nové nastudování Shakespearovy tragédie Othello, nadčasového dramatu o lásce, žárlivosti a zradě, který neztrácí aktuálnost v žádné době. Mahenova činohra se pustila do odvážného úkolu – titulní roli svěřila legendě současných slovenských jevišť Robertu Rothovi, který bude Shakespearovy verše přednášet v rodné řeči.

Režisér Rastislav Ballek, který inscenaci v Mahenově divadle připravuje, se v Národním divadle Brno představil již v roce 2006 zdařilou inscenací komorního dramatu Hořké slzy Petry von Kantové a v listopadu loňského roku uvedlo Divadlo Reduta jeho netradiční nastudování Ibsenovy Nory v úpravě pro pouhé dva herce. Před necelými třemi měsíci Ballek v ostravském Národním divadle moravskoslezském nastudoval jiné slavné Shakespearovo dílo Macbeth. Pravidelně spolupracuje například se Slovenským národním divadlem a Divadlem Aréna v Bratislavě.

Scénografie Jozefa Cillera a kostýmy Kataríny Holkové kombinují tradiční shakespearovské prvky s moderním světem. Téměř prázdná scéna využívá principů, které tak výborně fungovaly v renesančním divadle – divákovy představivosti, slovního popisu místa a podobně – kostýmy naopak vycházejí z úborů příslušníků dnešních armád. Modernímu vyznění přispívají také videoprojekce. Diváci se však nemusejí bát, že by se ze současné scénografie vytratil shakespearovský duch. Naopak, původní Shakespearovy myšlenky se neztrácejí pod nánosem uměle působících rób a starodávných předmětů, ale přirozeně vyvěrají na světlo.

Délka představení:

První polovina: 1 hodina a 40 minut

Přestávka: 20 minut

Druhá polovina: 40 minut

Premiéra: 25. dubna 2014, Mahenovo divadlo

Osoby a obsazení

BENÁTSKÝ DÓŽE Vladimír Krátký
BRABANZIO, benátský senátor, Desdemonin otec Jaroslav Kuneš
GRAZIANO, Brabanziův bratr Ondřej Mikulášek
LUDOVICO, Brabanziův příbuzný Pavel Doucek
OTHELLO, černoch, velitel benátského vojska Robert Roth
CASSIO, Othellův náměstek Vratislav Běčák
JAGO, Othellův pobočník Bedřich Výtisk
RODERIGO, benátský šlechtic Michal Dalecký
MONTANO, guvernér na Kypru David Kaloč
DESDEMONA, Othellova žena Lucie Schneiderová
EMILIE, Jagova žena, Desdemonina komorná Eva Novotná
BIANCA, Cassiova milenka Magdaléna Tkačíková

 

Zdroj: http://www.ndbrno.cz/cinohra/othello

 

Odkaz na knihu Othello, benátský mouřenín: www.nakladatelstvi-romeo/shakespeare--william-othello--benatsky-mourenin-othello--the-moor-of-venice/