Sto let amerického dramatu - Tracy Letts (10/12)

10/12 Tracy Letts Sto let amerického dramatu. 10/12 Tracy Letts

K nepřehlédnutelným osobnostem amerického divadla a dramatu patří bezesporu Tracy Letts (nar. 1965). Letos jedenapadesátiletý herec a dramatik se autorsky etabloval hned svou první hrou - drastickou černou komedií Zabiják Joe (1993), skrze kterou ho také ve druhé polovině devadesátých let poznalo české publikum. Lettsův drsný jazykový i situační humor, se kterým zobrazil rodinu z nejspodnějšího patra americké společnosti, diváky šokuje i odzbrojuje zároveň. A dovoluje autorovi vyklenout historku o plánované vraždě matky prostřednictvím nájemného zabijáka v příběh, který v konci dostává rozměr antické tragédie.

Rozhlasové nastudování Zabijáka Joea v režii Natálie Deákové s Martinem Fingerem, Petrou Špalkovou, Leošem Nohou, Šárkou Vaculíkovou a Ondřejem Rychlým bude mít premiéru v rámci Amerického roku na Vltavě v úterý 1. listopadu 2016 ve 22.00.
Druhou velmi ceněnou hrou Tracyho Lettse je pak Srpen v zemi indiánů (2007), za níž získal Pulitzerovu cenu. Drama, ve kterém takříkajíc v přímém přenosu sledujeme rozklad jedné početné jižanské rodiny, potvrdilo Tracyho Lettse definitivně jako předního amerického dramatika. A zároveň z něj učinilo nástupce takových klasiků, jakými jsou Eugene O´Neill nebo Arthur Miller.

Portrét Tracyho Lettse pro cyklus Sto let amerického dramatu napsal Jiří Josek, který se svým skvělým překladem Zabijáka Joea zasloužil o autorův úspěšný vstup na česká jeviště. V ukázkách ze hry Srpen v zemi indiánů vystupují Jitka Ježková (Karen), Dana Černá (Barbara), Andrea Elsnerová (Ivy) a Valerie Zawadská (Violet). Průvodní slovo čtou režisér pořadu Lukáš Hlavica a dramaturgyně Renata Venclová.

Čas vysílání: sobota 1.10.2016 v 17:00 | Délka pořadu: 30 minut
iRadio